10049

WordPress Veritabanı Yedekleme

WordPress bloğunuzun belli aralıklarla yedeğini almanız sizi zor durumlara düşmekten kurataracaktır. Bu işlemi yapabileceğiniz bir çok eklenti mevcut, bu eklentiler arasında en yaygın olanı ve rahat kullanımlı olanı WP-DB-Backup olarak göze çarpmakta, WP-DB-Backup eklentisinin kurulumu ve kullanımını inceleyelim bu yazımızda.

WP-DB-Backup Eklenti Bilgileri

Eklenti Yazarı Austin Matzko
Eklenti İsmi WP-DB-Backup
Eklenti İndirme Adresi WP-DB-Backup Eklentisi

WP-DB-Backup Eklentisi Kurulumu

 

 • İndirdiğiniz wp-db-backup.2.2.2.zip dosyasının içeriğini bir klasöre çıkartınız.
 • Çıkarmış olduğunuz dosyaları wp-content/plugins klasörünüze ftp ile yükleyiniz.
 • WordPress > Eklentiler menüsü altından, eklentiyi etkinleştiriniz.
 • WordPress > Araçlar > Yedekle menüsü altından eklentiyi kullanabilirsiniz.

WP-DB-Backup Eklentisi Özellikleri

 • Sadece sistem tablolarını değil, eklenti tablolarını da yedekleyebilme.
 • sunucunuz destekliyorsa yedek dosyasının sıkıştırılmış olarak alınması
 • Belirleyeceğiniz zaman aralıklarında otomatik yedek alabilme
 • Yedeklerin ister sunucu üstünde bir dizine, isterseniz e-posta adresinize gönderilmesi

WP-DB-Backup Eklentisi Kullanımı

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra wordpress araçlar bölümünden yedekle’yi tıkladığınızda aşağıdaki resimdekine benzer bir kullanım ve ayar ekranı ile karşılaşırsınız. Bu bölümdü resimlerle inceleyelim:
Wp Db backup kontrol ekranı

Yedekleme işlemini başlattıktan sonra bazı konulara dikkat etmelisiniz, yönetim ekranında da bunlar en üstte, resimde görüldüğü şekilde yazmakta, kısaca hatırlatmak gerekirse:

 1. Tarayıcıyı kapatmak
 2. Bu sayfayı yenilemek
 3. Tarayıcınızdaki Dur ya da Geri tuşlarından birine basmak

şeklinde bir işlem yapmanız bozuk, hatalı yedek alınmasına neden olacaktır. Yedekleme esnasında işleminizin süreci görüntülü olarak resimdeki gibi size sunulmaktadır.

Db backup tablo seçimi
Veritabanı seçiminde kök tablolardan “İstenmeyen yorumları hariç tut” ve “Yazı sürümlerini hariç tut” seçenekleri daha optimize bir yedek almanızı sağlar.
Aşağıdaki tabloları eklemek isteyebilirsiniz bölümünden ise wordpress bloğunuza kurmuş olduğunuz eklentilerin oluşturduğu tabloları da yedekleme şansınız bulunmaktadır, buradan sizin için gerekli olduğunu düşündüğünüz tabloları yekelemenizi öneririm, eğer hangi tablonun neye ait olduğunu bilemiyorsanız tüm tabloları seçmeniz iyi olacaktır.

Yedekleme Seçenekleri
Yedekleme Seçenekleri bölümünden yedekleme işleminizde oluşan yedek dosyanızı ister bilgisayarınıza indirebilir, ister sunucunuz üzerinde bir alana yedeğini alabilir veya size e-posta ile iletilmesini sağlayabilirsiniz. Buradaki seçeneklerin programlanmış yedekleme işlemine bir etkisi yoktur.

Wp DB Backup Zamanlama
Programlanmış yedek bölümünden belli aralıklarla otomatik yedek alınmasını ve bu yedeklerin size posta ile iletilmesini sağlayabilirsiniz. Yönetim panelinize pek girmeye fırsatınız olmuyorsa ve düzenli yedek alınmasını istiyorsanız bu bölümden zaman ayarı yapıp otomatik yedek alınmasını seçmeniz iyi olacaktır.

18 okunma

Bir Cevap Yazın

 Sesli Chat, Sesli Sohbet, Seslichat Sitesi, Seslisohbet Odası, Sesli Siteler